کاتریج شیرآلات

کاتریج شیرآلات چیست؟

 معرفی کاتریج شیرآلات

کاتریج شیرآلات را می توان به عنوان “بدون بدنه” در نظر گرفت زیرا آن ها فقط از عناصر متحرک داخلی شیرها تشکیل شده اند.

پس از این که یک کاتریج در یک حفره مانند یک منیفولد با گذرگاه‌های جریان مناسب وارد می‌شود، شیر حاصل مانند هر شیر معمولی عمل می‌کند.

کاتریج های لغزنده توسط یک صفحه پوششی در حفره نگه داشته می شوند، کاتریج های پیچی با رزوه هایی در حفره جفت می شوند، نوع دیگری از کاتریج شیرآلات قابل جاگذاری دارای شیارهای محیطی هستند.

پس از وارد شدن به داخل حفره، با تاب دادن به داخل با یک پین مخروطی که قطر کاتریج را در تماس تداخلی با سوراخ گسترش می دهد، در جای خود نگه داشته می شود.

کاتریج شیرآلات

کاتریج شیرآلات

طیف گسترده ای از کاتریج ها به مهندسان این امکان را می دهد که تقریباً هر عملکرد کنترل هیدرولیک را به شکل کاتریج پیدا کنند در این جا عملکردهای کنترلی وجود دارد که امروزه در پیکربندی کاتریج به راحتی در دسترس هستند:

_ دریچه های تسکین، دریچه های ترتیبی، شیرهای کاهش فشار، انواع شیرهای چک، انواع شیرهای بازرسی که توسط خلبان کار می کنند، انواع شیرهای کنترل بار، انواع شیرهای تعادل، انواع شیرهای کنترل جریان (فشار و غیر فشار جبران شده، ثابت، اولویت، تقسیم کننده متناسب).

_ شیر های برقی در نوع پاپت یا قرقره ای ۲ یا ۳ طرفه و نسخه های ۴ طرفه، ۲ یا ۳ حالته، کنترل های جهت، جریان و فشار الکترو-متناسب و شیرهای تخصصی مانند شیرهای شاتل و فیوزهای سرعت.

امروزه یکی از نوآوری‌ها در فناوری کاتریج شیرآلات، ادغام دو یا چند عملکرد در یک محفظه کاتریج است. رویکرد طراحی کاتریج می‌تواند مزایای مهمی را نسبت به سیستم‌های لوله‌کشی با اجزای جداگانه ارائه دهد:

وزن سبک و اندازه جمع و جور

ترکیب چندین عملکرد در یک منیفولد ممکن است باعث صرفه جویی در فضا و وزن ارزشمند شود، که اغلب تنها ۱۰% تا ۲۰% حجمی را اشغال می کند

که سیستم های معمولی نصب شده روی خط لوله کشی شده با اتصالات، شیلنگ و لوله اشغال می کنند. این کاهش فضا و وزن ممکن است باعث صرفه جویی قابل توجهی در انرژی، به ویژه در برنامه های کاربردی شود.

مقاوم در برابر نشتی

از آن جا که یک بسته شیر بسیاری از اتصالات را حذف می کند، پتانسیل نشت سیستم به شدت کاهش می یابد.

علاوه بر اتصالات کمتر و منابع نشتی بالقوه، بسته‌های شیر سفارشی میزان لوله‌کشی معمولی متصل را که ممکن است در اثر لرزش دستگاه شل شده باشد را کاهش دهند.

به راحتی سرویس می شود

کاتریج شیرآلات نه تنها باید قابل اعتماد باشند، بلکه باید سرویس و نگهداری آن ها نیز آسان باشد. این یکی از ویژگی های مهم پکیج های شیر است

زیرا عیب یابی و سرویس ممکن است یک روش ساده باشد. معمولاً کاتریج ها را می توان به سرعت بدون ایجاد اختلال در لوله کشی خارجی جدا کرد و جایگزین کرد.

شیرهای کاتریج چگونه کار می‌کنند

تقریباً غیرممکن است که نشان دهیم همه کاتریج شیرها چگونه کار می کنند، زیرا تقریباً برای هر عملکرد شیر به طور مختلف ساخته شده اند. با این حال، در همه انواع کاتریج شیرآلات شباهت‌هایی وجود دارد،

یعنی نحوه پیاده‌سازی آن ها در سیستم‌ها برای ارائه ابزاری مدولار، براق و کارآمد برای کنترل هیدرولیک مختلف است. کاتریج شیرآلات در عرض اسمی ۱۰ تا ۱۵ میلی متر در دسترس هستند.

بسته به اختلاف فشار، درایوهایی با یک، دو یا سه پیستون مورد نیاز است. نمودارهای فشار روی برگه های داده برای طراحی صحیح بسیار مهم هستند.

همچنین بخوانید درباره: راهنمای خرید شیر ظرفشویی

دسترسی به کارتریج

مهم نیست که چه مدلی از شیر آب دارید، مهم است که قبل از جدا کردن آن، منبع آب را ببندید، در غیر این صورت ممکن است دچار سوختگی شوید.

پس از آن، باید نحوه جدا کردن آن را بیابید و این همیشه آسان نیست. کاتریج پشت دسته است، اما بست هایی که دسته را نگه می دارند به ندرت در معرض دید قرار می گیرند.

اگر درپوشی که پیچ نگهدارنده را پنهان می کند پیدا نکردید، در مکانی نامشخص، مانند زیر اهرم، به دنبال مهره آلن باشید. هنگامی که بست را پیدا کردید آن را بردارید، بقیه کارها آسان است.

برداشتن کارتریج

در تئوری، پس از این که محدود کننده دما یک دیسک پلاستیکی بریده بریده را از ساقه شیرآلات برداشتید و پین نگهدارنده دریچه را با انبر دماغه سوزنی کشیدید، باید بتوانید کاتریج را مستقیماً بیرون بکشید.

در واقع، این روش اغلب با این واقعیت پیچیده می شود که خوردگی و رسوبات معدنی کاتریج را در جای خود قفل کرده اند. ممکن است به یک کشنده کاتریج نیاز داشته باشید

که تا حدودی مانند یک پیچ چوب برای کاتریج شیرآلات است، قبل از کشیدن کاتریج، حتماً جهت آن را یادداشت کنید زیرا باید جایگزین را در همان جهت قرار دهید.

ارزیابی نیاز به جایگزینی

مشکل در تنظیم دما یا جریان آب نشانه این است که شما به یک کاتریج جدید نیاز دارید،

اما همچنین می تواند به این معنی باشد که کاتریج قدیمی به سادگی توسط رسوبات معدنی مسدود شده است.

اگر دومی باشد، باید بتوانید سپرده ها را ببینید. خیساندن کاتریج قدیمی در سرکه احتمالا آن ها را حل می کند.

با این حال، اگر ترک یا بریدگی دیدید، وقت آن رسیده است که کاتریج جدیدی را بسازید.

نشتی ها معمولاً به دلیل واشرهای فرسوده در نشیمنگاه شیر یا حلقه های O در اطراف بدنه کاتریج ایجاد می شود. برای رفع نشتی، معمولا واشرها و اورینگ ها را تعویض می کنید نه کاتریج را.

کاتریج شیرآلات

نتیجه

کاتریج ها در میان شیرآلات مختلف قابل تعویض نیستند، بنابراین اگر تصمیم به تعویض دارید، باید شماره قطعه آن را بدانید تا بتوانید آن را از تامین کننده لوله کشی خود یا آنلاین سفارش دهید.

این شماره معمولاً در وب سایت سازنده در نسخه آنلاین کتابچه راهنمای مالک برای شیر آب موجود است. نصب کاتریج جدید برعکس خارج کردن کاتریج شیرآلات قبلی است.

اگر فراموش کردید جهت کاتریج قدیمی را یادداشت کنید، به دنبال فلش در جلوی کاتریج بگردید، باید به سمت بالا باشد

اما برای اطمینان بهتر است دفترچه راهنما را نگاه کنید و یا این که جهت را به خاطر داشته باشید تا در ادامه کار مشکلی برای شما به وجود نیاید.

شما برای دیدن انوداع مختلف شیرآلات مانند شیرآلات برنجی می توانید به سایت ماوی هام که نمایندگی فروش شیرآلات هستند مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *