انواع شیر فلکه کشویی

بررسی انواع شیر فلکه کشویی

شیرآلات دارای انواع مختلفی می باشند که از جمله ی آن ها می توان به شیرفلک کشویی اشاره نمود. در این مطلب قصد بررسی انواع شیر فلکه کشویی را داریم.

در صورتی که شما نیز قصد دارید با انواع شیر فلکه کشویی آشنا شوید، پیشنهاد می شود، به مطلب زیر توجه فرمایید.

انواع شیر فلکه کشویی

شیر فلکه کشویی

شیر فلکه کشویی در مکان هایی استفاده می شود که بخواند در آن جا جریان سیال را به صورت کامل باز و بسته کنند . از خواص  این نوع شیر ها می توان به کم کردن این فشار در طول آن اشاره کرد .

به همین علت در سر راه لوله های از نوع طویل از این نوع شیر ها استفاده می شود . در مواقعی که کشو یا همان gate  ( بند آور ) به طور کامل به بالا هدایت شود و همچنین از مسیر جریان سیال خارج شود و در نتیجه هیچ مقاومتی در برابر عبور جریان ندارد .

اما اگر کسی به پایین هدایت شود در نتیجه سیال به دلیل تغیر مسیر و تصادم با کشو تلاطم و افت فشار را ایجاد می کند . در لوله کشی ها بیشتر شیر و لوله ها به هم چسبیده اند و به طوری به هم جوش خورده اند .

اما در کل اتصال لوله و شیر با پیچ و مهره و فلنچ انجام می شود و همچنین برای جلوگیری از نشتی در لوله ها و بین آنها شیر لائی یا همان gasket  گذاشته می شود .

ساختمان ساقه

توضیح ساقه این گونه است که ساقه میله بسیار بلند و نازک و لاغری است که از یک طرف بگیم فلکه دست و از طرف دیگر به کشویی زا همان gate  متصل می باشد .

همچنین ساقه که در قبل گفته شد به کشوی شیر متصل می باشد که از جعبه ای به نام stuffing box  عبور می کنند .

دو نوع gate valve  وجود دارد  :

اولین نوع از انواع شیر فلکه کشویی که با نام و عنوان موازی معروف و مشهور است و این روز ها مشتری بالایی نیز دارد ، بر اساس استفاده لز یک دیسک تخت دروازه تشکیل می گردد .

این ولو ها مجهز به یک لبه تیزی در پایین هستند که این لبه تیز برای برش واز ذرات جامد کار برد دارد . یکی از مزایای مهم این قبیل ولو ها این است که علاوه بر کاربرد داشتند برای valve seat  میتوانند در valve seat  زاویه های دیگری هم بکار بروند و در آنجا هم کاربرد دارند .

یکی دیگر از انواع شیر فلکه کشویی بنام gate valve  می باشند . اما در این فرق های خیلی ریز و کوچکی وجود دارد  .

این نوع از ولو ها از یک gate  و دو seat  استفاده می شود . ( به علت امکان بسته شدن در مواقع shut off  ) همان گونه که می دانید ساقه کشو را پایین و بالا می برد ، بدین ترتیب مقدار بسته و باز شدن شیر را نیز کنترل می کند .

این نکته را نیز فراموش نکنیم که در انواع شیر فلکه کشویی فقط و فقط جهت حرکت دادن سیال کاملا مستقیم هست و همچنین در مواقعی که شیر کاملا باز شد کشو از جریان خارج می شود و افت فشار کم می شود . و تلاطم جریان نیز کم می شود .

همچنین بخوانید درباره: قطعات علم شیر ظرفشویی

طرز انتخاب درست شیر مورد نظر

۱ : نقشه لوله کشی : انبساط و انقباض و ارتعاش لوله تکیه گاه کاملا مناسب و درست برای مکانی که شیر به لوله اتصال می یابد قطعا باید مورد توجه قرار بگیرد و دقت و حرفه و هم به لازم برای اتصالات لوله کشی و شیر ها اینجا باید به عمل آید .

۲ : نوع وظیفه و کاری که شیر باید انجام بدهد : به طور کامل بسته یا باز یا تنظیم سیال درجه حرارت و فشار در چه حد باشد ، خودکار و اتوماتیک یا دستی ، کارکرد و حتی کاربرد شیر چه قانون و مقرراتی دارد .

۳ : حجم شیر : حجم شیر درست باید با لوله ای که اندازه آن با توجه به ظریفت مایع و همچنین افت فشار تناسب داشته باشد .

۴ : اندازه درجه حرارت و فشار _

۵ مواد سازنده شیر : اغلب سیال های شیمیایی از رسوبات و اثر خوردنگی و همچنین زنگ زدگی می گذرند

و به همین ترتیب آن ها مجهز به آستری از ابونیت یا پلاستیک یا حتی سرامیک و شیشه هستند . موادی که آقای در ساختمان سازی شیر به کار می رود .

استنلس استیل ، نیکل ، چدن ، برنز ، آلومینیم ، فولاد ، تیتانیوم  و مس ۶ : سیستم محرک راه اندازی شیر : انواع مکانیکی : هوا ، برق ، دستی با پیچ ، هیدرولیکی

انواع شیر فلکه کشویی

جمع بندی

شیر فلکه کشویی در مکان هایی استفاده می شود که بخواند در آن جا جریان سیال را به صورت کامل باز و بسته کنند . از خواص  این نوع شیر ها می توان به کم کردن این فشار در طول آن اشاره کرد .

به همین علت در سر راه لوله های از نوع طویل از این نوع شیر ها استفاده می شود .

اولین نوع از انواع شیر فلکه کشویی که با نام و عنوان موازی معروف و مشهور است. و این روز ها مشتری بالایی نیز دارد ، بر اساس استفاده لز یک دیسک تخت دروازه تشکیل می گردد .

این ولو ها مجهز به یک لبه تیزی در پایین هستند که این لبه تیز برای برش واز ذرات جامد کار برد دارد . یکی از مزایای مهم این قبیل ولو ها این است که علاوه بر کاربرد داشتند

برای valve seat  میتوانند در valve seat  زاویه های دیگری هم بکار بروند و در آنجا هم کاربرد دارند . یکی دیگر از انواع شیر فلکه کشویی بنام gate valve  می باشند .

اما در این فرق های خیلی ریز و کوچکی وجود دارد  . این نوع از ولو ها از یک gate  و دو seat  استفاده می شود .

سایت ماوی هام نمایندگی فروش شیرآلات مختلف می باشد و شما به راحتی می توانید شیرآلات مد نظر خود را از آن خریداری کنید.

  • پریسا
  • 1400-11-21
  • 12 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...