با مزایا و کاربرد شیرآلات برنجی آشنا شوید

با مزایا و کاربرد شیرآلات برنجی آشنا شوید

شیرآلات برنجی مدل های جدیدتری نسبت به شیرآلات برنزی است. این در درجه اول مس و روی است، اما بسیار متنوع است. طیف گسترده ای از آلیاژهای برنج با خواص متفاوت وجود دارد، برنج نیز شکل پذیر است و کار با آن آسان است.

این کار ریخته گری، آهنگری، اکسترود حرارتی یا کشیدن سرد را آسان می کند. شیرآلات برنجی بسیار مقاوم در برابر خوردگی هستند، اما در مواجهه با سطوح بالای کلر در معرض شکستگی قرار دارند.

شیرآلات برنجی

مزیت اصلی شیرآلات برنجی نسبت به برنز سطوح بسیار پایین سرب موجود در فلز است. این امر برنج را در بیشتر موارد برای آب آشامیدنی ایمن می کند. یکی دیگر از کاربردهای شیرهای برنجی به دلیل کم بودن شیرهای قطع در خطوط گاز طبیعی است.

برنج، تقریباً در هر مورد، راه حل بسیار مؤثرتری نسبت به برنز است، اما هزینه آن بسیار بیشتر است. نابرابری قیمت می تواند برای بسیاری از افراد مشکل ساز باشد، اما معمولاً توجیه پذیر است.

برخی از مزایای شیرهای برنجی عبارتند از

بسیار مقاوم در برابر خوردگی

سطوح بسیار کم (تا بدون) سرب موجود است

با دوام بالا

چکش خوار

کاربردهای رایج شیرهای برنجی

شیرآلات برنجی به دلیل مقاومت بالای در برابر خوردگی، مانند؛ برنز معمولاً در صنایع پتروشیمی و دریایی استفاده می‌شوند. شیرآلات برنجی و شیرهای توپی نیز به طور گسترده در صنعت گاز طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند،

جایی مشخص شده است که شیرهای برنجی مهر و موم شده تفلون می توانند در برابر آتش به همان اندازه که نسخه های فولاد ضد زنگ گران قیمت تر هستند مقاوم هستند.

اتصالات رشته ای

اتصالات رشته ای در شیرآلات برنجی بسیار رایج هستند، آن­ها یک اتصال فشرده و کارآمد بین شیر و لوله ایجاد می کنند. این شیر معمولاً دارای اتصالات انتهایی رزوه ای ماده است که لوله رزوه ای نر در آن قرار می گیرد.

همچنین دریچه هایی با اتصالات رزوه ای نر و حتی دریچه هایی با یک سر مادگی و یک انتهای نر وجود دارد. اتصالات رزوه ای باید از یک استاندارد پیروی کنند تا در صنعت مفید باشند.

چند استاندارد مختلف وجود دارد، شیر و لوله هر دو باید با استفاده از یک استاندارد ایجاد شوند تا بتوانند اتصال مناسبی را ایجاد کنند. استانداردهایی برای رزوه های مستقیم و برخی برای مخروطی وجود دارد.

رزوه های مخروطی بدون استفاده از مهر و موم نرم مانند اورینگ یا واشر تخت، مهر و موم محکمی را ایجاد می کنند. رزوه های مستقیم نیاز به مهر و موم نرمی دارند که بین شیر و لوله، شیلنگ یا اتصالاتی که به آن وصل می شوند فشرده می شود.

همچنین بخوانید درباره: آموزش جامع و قدم به قدم تعمیر شیرآلات

شیرهای توپی برنجی

شیرآلات برنجی توپی یک شیر فلزی بزرگ است که معمولاً دارای یک دسته اهرمی است. این برای خاموش کردن سریع طراحی شده است، زیرا دریچه با یک چرخش کوتاه ۱/۴ دسته اهرم کاملاً باز و بسته می شود.

این نوع از شیرآلات، شیری است که در قطع آب اصلی خانه دیده می شود. معمولاً می توانید آن را تشخیص دهید زیرا بدنه دریچه دارای یک میانی ضخیم تری است که توپ داخل آن قرار می گیرد اگر این نوع شیرها را می خرید با پورت استاندارد یا پورت کامل باشند.

توپ داخلی دارای یک سوراخ از وسط آن است زمانی که دریچه باز است، سوراخ با جهت لوله آب در یک راستا قرار می گیرد و به آب جریان می دهد. زمانی که بسته می شود، توپ ۹۰ درجه می چرخد، بنابراین سوراخ در توپ بسته می شود. این یک نوع شیر معمولی در لوله های اصلی آب است.

شیرآلات برنجی فشاری

شیرآلات برنجی فشاری به عنوان قدیمی‌ترین نوع شیر در حال استفاده، ساده و ارزان هستند. یک شیر فشاری شامل یک میل پیچ است که با چرخاندن بالا و پایین می رود و یک واشر فشاری لاستیکی در پایین ساقه.

هنگامی که دسته شیر در خلاف جهت عقربه های ساعت چرخانده می شود، ساقه بلند می شود و واشر لاستیکی از ورودی آب مقعر خارج می شود.

این اجازه می دهد تا آب وارد بدنه شیر آب شود، به همین ترتیب، با پایین آمدن ساقه، واشر به یک ورودی مقعر فشار داده می شود و جریان آب مسدود می شود.

مزیت اصلی شیرهای فشاری قیمت پایین آن­هاست که باعث می شود وسایل حاوی این شیرها نسبت به انواع دیگر ارزانتر باشند. با این حال، شیرهای فشاری نسبت به انواع دیگر شیرها بیشتر در معرض نشتی هستند.

واشر لاستیکی ممکن است پس از استفاده مکرر تغییر شکل داده و همچنین ممکن است ترک بخورد و از هم بپاشد. در نتیجه، هنگامی که واشر دیگر قادر به آب بندی ورودی نباشد، نشتی ایجاد می شود.

این نیاز به تعویض واشر برای بازیابی یکپارچگی ضد آب دریچه دارد. خوشبختانه، هزینه پایین قطعات و سهولت نسبی تعمیر، شیرآلات با دریچه های فشرده سازی را به گزینه ای مناسب برای اکثر صاحبان خانه تبدیل کرده است.

چرا شیر فولاد کربنی با شیر برنجی متفاوت است؟

جمع بندی مواد و فشار به شما می گوید که از کدام شیر می توانید استفاده کنید، شیرآلات فولاد کربنی کمی بهتر از شیرآلات برنجی هستند. به طور معمول قیمت آن ها نیز باهم تفاوت دارد، آن­ها همچنین دارای رتبه بخار، رتبه آب و رتبه گاز هستند.

موارد مختلف دیگر که بر اساس دما و فشار چه درجه بندی شیر است و برخی از این نوع شیرها فقط بر اساس فشار و دما تولید می شوند.

شیرآلات برنجی دروازه

شیرآلات دروازه ای یکی از انواع شیرهای برنجی پرکاربرد در لوله کشی منازل می باشد، شیرهای دروازه با بالا بردن یا پایین آوردن یک دروازه داخلی، جریان آب را تنظیم می کنند.

دروازه توسط یک دسته یا دستگیره پیچشی که در بالای شیر وجود دارد کنترل می شود. شیرهای دروازه هرگز نباید برای کنترل حجم جریان استفاده شوند. آن­ها یا به گونه ای طراحی شده اند که کاملاً باز باشند (اجازه دادن جریان کامل) یا کاملاً بسته (توقف کامل جریان).

درست مانند شیرهای توپی، این­ها نیز شیرهای همه یا هیچ هستند. اگر از این شیرها برای تغییر جریان آب استفاده شود، فرسوده می شوند.

اگرچه شیرهای توپی به طور فزاینده ای در این کاربردها محبوبیت بیشتری پیدا می کنند، شیرهای دروازه ای برای قطع منبع آب بسیار قابل اعتماد هستند و اغلب به عنوان شیرهای قطع در خطوط اصلی و انشعاب آب استفاده می شوند.

نتیجه

شیرها جزء مهمی از سیستم لوله کشی هستند، آن­ها دارای کاربردهای مختلف کنترل آب و ایمنی در سطوح صنعتی و خانگی هستند.

انواع شیرهای برنجی و فروش شیر آلات مورد بحث در این مقاله معمولا در خانه ها یافت می شوند. آنها نقش مهمی در کارهای مختلف و کارهای تعمیراتی دارند و به ما اجازه می دهند فشار، سرعت و حجم آب را کنترل کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *